Mosadz je zliatina medi a zinku (obsahuje až 40% zinku), môže však obsahovať aj iné kovové prísady, ako napríklad olovo, hliník, cín, mangán, železo, chróm či kremík.
Mosadz je pre svoje jedinečné vlastnosti veľmi obľúbená pri tvorbe doplnkov interiérov domov a bytov. Má široké uplatnenie v dizajne, umení, architektúre, ale aj v iných odboroch priemyslu.
Mosadz je možné leštiť, kefovať aj chemicky upravovať - patinový.
Leštením získame exkluzívny vzhľad, ktorý je však nutné pravidelne udržiavať alebo povrch opatriť lakom, čo má svoje nevýhody. Pokiaľ dôjde k poškodeniu laku, povrch začne oxidovať a postupne získava tmavšiu farbu - tzv.patinu.
Leštenie mosadze je náročný proces, ktorý vyžaduje znalosť technologických postupov.
Pre perfektné finálny povrch je nutné vybrať správne brusivo, leštiace kotúče a pasty.
Zásadné je odborná znalosť leštičky, ktorý podľa druhu mosadze, tvaru a rozmeru dielcov alebo výrobkov určí postup brúsenie a leštenie. Ak finálny povrch nebudeme lakovať, ale napriek tomu chceme udržať jeho lesklý zlatý vzhľad, je nutné povrch často leštiť špeciálnymi prostriedkami, ktoré sú na to určené.
Mosadz je mäkký kov, náchylný k mechanickému poškodeniu a oxidácii a je náročný na údržbu.
Z týchto dôvodov odporúčame niektoré dielce z oblasti dizajnu, umenia ... vyrobiť z nerezového materiálu s lešteným povrchom a opatriť povlakom nitridom titánu. Jedná sa o chemicko-tepelný proces, kedy je dosiahnutá mechanicky odolného povrchu zlatistej farby, ktorá nemení svoj vzhľad, je na nerozoznanie od leštenej mosadze, nie je nutné ju lakovať a nevyžaduje už žiadnu ďalšiu údržbu.